Obsah - Index - Předchozí - Další


Informační obrazovka

Rychlé odkazyKřestní jméno, Příjmení, Alternativní jména, Tituly, Pohlaví, Datumy, Kalendář, Místa, Referenční číslo, Indikátor Žijící, Zájem o předky/potomky, Připomenutí narození, Připomenutí úmrtí, Události, Prameny, Schránka pramenů, Žádné vztahy, Standardizační kontroly, Potenciální problémy, Panel nástrojů, Nastavení ochrany údajů, Opakování, Zapamatování, Speciální znaky, Značky.

Informační obrazovka je místo, kam vkládáte všechny informace o určité osobě.  Obsahuje tedy její jméno, data a místa narození a úmrtí, pohlaví, referenční čísla a data událostí.  Obrazovka se otevře při přidání nebo úpravě osoby.

Pokud přidáváte novou osobu, Legacy zkontroluje, zda neexistuje možnost, že je tato osoba již ve vaší databázi zapsána.  Učiní tak porovnáním jména, a údajů o narození a úmrtí s existujícími údaji v databázi.  Je-li nalezena shoda, Legacy zobrazí vyskakovací okno Možné duplicity, kde tuto informaci můžete ověřit.

 
Informační obrazovku osoby zobrazíte kliknutím na jméno Manžela nebo Manželky na kartě Rodina nebo na některých jiných místech kliknutím pravým tlačítkem myši na jméno osoby a volbou Upravit.

Křestní jméno
Pole pro všechna křestní jména osoby, tzn. první jméno a všechna další.  Nevkládejte přezdívky nebo alternativní jména, která by měla být zapsána kliknutím na ikonu vpravo od pole Příjmení.  Křestní jméno může být až 120 znaků dlouhé.

Jako součást křestního jména můžete vložit i familiární jméno uzavřené do uvozovek, např. Margaret "Peggy" Ann.  Toto familiární jméno pak bude použito v odstavcích vyprávění v reportu knihy.  (Viz téma Použití jmen v uvozovkách ve vyprávění na záložce Formát v Možnostech reportů.)

Pozn.: familiární jméno můžete také vložit do francouzských uvozovek « » (Margaret «Peggy» Ann).

Příjmení
Pole pro příjmení osoby.  Po opuštění tohoto pole provede Legacy zformátování specifikované v sekci Předvolby a převede první nebo všechny písmena na velké.  Nevkládejte pojmy jako ml., st., tyto by měly být zapsány do pole Titul.  Příjmení může být až 120 znaků dlouhé.  Použitím šipky dolů napravo od pole můžete vybrat ze jmen, která už byla někdy do databáze vložena.  Legacy automaticky doplní pole jménem, které z již  vložených jmen vyberete.

Alternativní jména
Často narazíte na křestní jména nebo příjmení, která mají odlišný pravopis.  Mnohdy je tvar jmen různý i uvnitř jednoho pramene.  Všechny tyto varianty můžete zapsat jako alternativní jména kliknutím na ikonu vpravo od pole Příjmení.  Viz Alternativní jména pro více informací.  Pole křestní jméno a příjmení v alternativním jménu mohou být až 120 znaků dlouhá.

Tituly
Pole titul před jménem a titul za jménem mohou obsahovat zápisy jako ml., st., CSc., Ing., MUDr., apod.  Tato pole mohou být až 120 znaků dlouhá.

Pohlaví
Vyberte příslušné tlačítko volby.  Neznáte-li pohlaví osoby, vyberte ? pro neznámé.  (Upravujete-li existující osobu, tato tlačítka mohou být zašedlá, pokud je daná osoba součástí manželství.)

Datumy
Zapište datum pro každou událost jako narození, úmrtí, pohřeb, apod.  Datumy můžete vložit v jakémkoli formátu a Legacy je změní na formát datumu, který je aktuálně nastaven v sekci Nastavení.  Viz Zápis datumů do datumových polí pro více informací nebo sekce Nastavení - datumy pro úplné informace o podporovaných datumových formátech.  Datumy mohou být až 20 znaků dlouhé.  Nejstarší datum, které Legacy akceptuje, je 1.ledna 5000 př.n.l.

Zapamatované datumy (pouze verze Deluxe)
Pokud v Legacy zapíšete datumy do datumových polí, program si posledních deset datumů pamatuje a může je rychle zobrazit v seznamu, ze kterého je můžete vybrat.  Chcete-li zobrazit seznam deseti posledních datumů, klikněte pravým tlačítkem na popisek pole nalevo od datumového pole.  Ze zobrazeného seznamu datumů můžete kliknutím jeden vybrat.  Chcete-li seznam vyčistit a začít znovu, klikněte na (Vyčistit všechny zapamatované datumy) na konci seznamu.

Kalendář
Při vyplňování datumového pole můžete jako pomoc použít kalendář kliknutím na ikonu Kalendář .  Výběr datumu z kalendáře automaticky vyplní tímto datumem aktuální datumové pole.

Místa
Místa událostí by měla být zapsána v odpovídajícím formátu.  Je doporučeno použití formátu město, okres, kraj, země.  Někteří uživatelé vynechávají název země, protože všechny jejich informace jsou pouze z jejich země.  Tento postup je však krátkozraký, protože dříve nebo později rodová linie překročí hranice jiného státu, data se dostanou k jiným lidem v jiných zemích, kteří neznají všechny názvy sídel v databázi a nebudou schopni určit správnou zemi.  Je-li prostor důvodem k vynechávání názvu země, proto, aby se sídlo lépe vešlo do reportu, Legacy nabízí dvě varianty názvu sídla - dlouhá verze, kompletní s názvem země, a krátká verze, ve které můžete vynechat názvy země, okresu a kraje.  Můžete si vybrat, kterou z těchto variant chcete použít v reportech.

Sídla mohou být až 255 znaků dlouhá.

Sídla mohou být také vybrána ze seznamu sídel dříve vložených.  Použitím šipky dolů vpravo od pole sídla otevřete Seznam sídel, ve kterém můžete najít a vybrat existující sídla.  Viz Seznam sídel.  Okno pro úpravu sídla můžete rychle otevřít pomocí pravého kliku myši na šipku dolů.  Viz Přidat nebo upravit sídla.

Verze Deluxe také zahrnuje Geo databázi obsahující milióny názvů sídel z celého světa.  K funkci Geo databáze se dostanete kliknutím na tlačítko Geo vpravo od jakéhokoli pole sídla.  (Viz Geo databáze pro více informací o použití této funkce.)

Zapamatovaná sídla (pouze verze Deluxe)
Pokud v Legacy zapíšete místa do polí sídel, program si posledních deset názvů sídel pamatuje a může je rychle zobrazit v seznamu, ze kterého je můžete vybrat.  Chcete-li zobrazit seznam deseti posledních názvů sídel, klikněte pravým tlačítkem na popisek pole nalevo od pole sídla.  Ze zobrazeného seznamu názvů sídel můžete kliknutím jedno vybrat.  Chcete-li seznam vyčistit a začít znovu, klikněte na (Vyčistit všechna zapamatovaná sídla) na konci seznamu.


Další informace k polím narození, křest, úmrtí a pohřeb.
Na pravém konci polí Narození, Křest, Úmrtí a Pohřeb je tlačítko , které vám umožní přidat poznámky, adresy a obrázky, které jsou pro tato specifické.  Kliknete-li například na pro pole Narození, objeví se krátká nabídka s volbami: Adresa narození, Poznámky k narození, Obrázky k narození.  Kliknutím na požadovanou volbu se otevře příslušné okno pro zadání informace.  Kliknutím na tlačítko vedle pole Pohřeb můžete změnit událost Pohřeb na událost Kremace.  Tato úprava změní termín používaný v reportech této osoby.  Změní se také termín na kartě Rodina.

Referenční číslo
Toto pole slouží pro uložení jakéhokoli referenčního čísla, které chcete zaznamenat pro tuto osobu.  Můžete použít kombinaci písmen, číslic a interpunkčních znamének.  V nabídce Možnosti > Nastavení > Jiné existuje nástroj, kterým lze automaticky pro všechny osoby naplnit pole Referenčních čísel číslem RIN a volitelným textem.  (Viz Nastavení - jiné pro více informací.)

Číslo Ancestral File (AFN)
Toto pole slouží pro zápis čísla, které přidělil chrám CJKSpd, byla-li daná osoba navrhnuta do souboru Ancestral File.  Každé osobě je přiřazeno unikátní číslo.  Číslo AFN může mít až 20 znaků.

FamilySearch ID
Toto pole je pro záznam čísla, které přidělí chrám CJKSpd osobě, která byla navrhnuta do databáze New FamilySearch.  Každé osobě je přiděleno unikátní číslo.  Číslo FamilySearch můžete zapsat sami, ale obvykle je automaticky vyplněno po připojení Legacy na webovou stránku FamilySearch a vyhledání vaší osoby v databázi nebo pokud zvolíte nahrání vašich údajů do FamilySearch.  Může být také vyplněno po importu souboru GEDCOM, který tato čísla obsahuje.

Find A Grave Memorial Number
Toto pole je vyhrazeno pro identifikační číslo přidělené internetovou stránkou FindAGrave.com. Lidé z celého světa fotografují náhrobky na hřbitovech a fotografie nahrávají spolu s jejich popisem na tyto stránky. V polovině roku 2015 obsahoval tento web již více než 132 milionů záznamů hrobů. Většina obrázků obsahuje data narození a úmrtí. U mnoha záznamů jsou přidány biografie, odkazy na partnery, rodiče a dětí, a další informace o zesnulých.

Do programu Legacy je začleněno připojení k webu FindAGrave.com, které vám může pomoci najít a identifikovat záznamy hrobů. Najdete-li památník některého ze svých předků, stačí zadat číslo záznamu do pole FindAGrave.

Chcete-li prohledat stránky Find A Grave, zda má nějaká osoba na těchto stránkách záznam, klikněte na popisek pole FindAGrave ID. Pokud toto pole obsahuje číslo, budete přesměrováni přímo k záznamu této osoby. Pokud je pole prázdné, bude provedeno prohledání stránky a zobrazí se seznam možných záznamů.

Indikátor Žije
Toto pole se používá pro označení, zda daná osoba žije nebo ne.  Tohoto nastavení je možno využít při tvorbě reportů a webových stránek nebo exportu databáze k ochraně soukromých dat žijících osob tím, že tyto jejich osobní informace jsou vyloučeny. Viz Žijící osoby.

Indikátory potenciálních problémů
Při zobrazování údajů na této obrazovce se Legacy napojí na svoji funkci kontroly problémů.  Je-li nalezen problém, vedle údaje, který je příčinou, se zobrazí ikona problému .  Přejetím myši nad těmito ikonami se zobrazí krátký popis problému.  Kliknutím na ikonu se zobrazí seznam problémů a způsob jejich opravy.  Kliknete-li na ikonu pravým tlačítkem, zobrazí se okno Vyloučit z potenciálních problémů.  Podržíte-li při kliknutí pravým tlačítkem myši klávesu Shift, zobrazí se okno Potenciální problémy, kde můžete změnit nastavení problémů.  Je-li ikona problémů vedle události v seznamu událostí, můžete také podržením klávesy Ctrl a současným kliknutím levým tlačítkem myši rychle Vyloučit tento výskyt této sdílené události z kontroly problémů.  Může se to týkat především událostí, které mohou být mimo rozsah života osoby - Hřbitov, Náhrobek, Závěť, atd.

Zájem o předka a potomka
Tato dvě pole v pravém dolním rohu Informačního okna se využívají k vyjádření úrovně vašeho zájmu o předky a potomky aktuální osoby.  Hodnota může být v rozmezí 0 až 3. Hodnota 0 označuje žádný zájem, 1 malý zájem, 2 střední zájem, 3 velký zájem.  
Tyto hodnoty mohou být využity v sekci hledání pro sestavení seznamu osob, o které máte zájem.

Připomenutí narození
Chcete-li, aby vám program připomenul narozeniny dané osoby několik dní předem, zaškrtněte volbu Připomenout narozeniny v pravém dolním rohu okna.  Připomenutí bude zobrazeno na záložce Informace.

Připomenutí úmrtí
Chcete-li, aby vám program připomenul výročí úmrtí dané osoby několik dní předem, zaškrtněte volbu Připomenout výročí úmrtí v pravém dolním rohu okna.  Připomenutí bude zobrazeno na záložce Informace.

Události
K osobě můžete přidat neomezené množství dalších událostí a faktů, jako např. povolání, vzdělání, imigrace, ocenění, obřady, apod.  Legacy obsahuje mnoho předdefinovaných událostí jako tyto jmenované.  Používat můžete tyto předdefinované nebo můžete podle potřeby přidat události nové.  Rámeček Události zobrazuje seznam všech událostí, které jste k osobě přidali.

Události mohou být sdíleny mnopha lidmi.  Kněz, které pokřtil osobu, může událost křtu sdílet s touto osobou.  Všechny osoby v domácnosti mohou sdílet stejnou událost sčítání lidu.  Různým lidem, kteří sdílejí událost, lze přidělit různé role.  Události, které jsou sdíleny s jinými osobami, jsou v seznamu událostí zobrazeny se znakem ~.  Viz Sdílené události pro více informací.

Chcete-li přidat událost, klikněte na tlačítko Přidat napravo od tabulky Události  (Viz Přidat nebo upravit událost).  Pokud chcete upravit existující událost, v seznamu ji označte a klikněte na tlačítko Upravit.

Událost se skládá z názvu události, jejího popisu, data, místa a poznámky.  Nutný je pouze název události, ale sám o sobě nemá význam bez data, místa nebo komentáře.



Seznam Události má několik sloupců:

Událost - Název události.
Datum - Datum, kdy se událost udála.  Pro události, které probíhaly nějaký čas, to může být i rozsah dat.  Viz Zápis kalendářního data do polí pro datum.
Popis/Místo/Poznámky - Místo, kde se událost stala, a začátek komentáře zapsaného k události.  (Lomítko (/) odděluje zápisy.)
Prameny - Znak "P" ve stejnojmenném sloupci označuje, že událost je dokumentována citací pramene.
Další informace - Znaménko plus (+) je v tomto sloupci zobrazeno, pokud jsou k události připojeny obrázky nebo adresy.

Přidání nové události

Přidání nové události k osobě:

1. Klikněte na Přidat napravo od tabulky Události a objeví se okno Přidat událost
2. Pro výběr události ze seznamu událostí buď zapište název události do pole Událost nebo klikněte na šipku dolů vpravo od pole a v seznamu definic událostí kliknutím na ni vyberte příslušnou událost.  (Chcete-li definovat novou událost, která ještě není v seznamu definic událostí, podívejte se na téma Úprava seznamu definic událostí níže.)
3. Do pole Popis zapište příslušné informace.  Např. ."instalatér" k události Povolání.
4. Do pole Datum zapište datum, kdy se událost stala. 
5. Do pole Místo zapište místo, kde se událost stala.  Použitím šipky dolů vpravo od tohoto pole můžete vybrat existující sídlo.
6. Do pole Poznámky zapište další informace, které k události chcete zaznamenat.
7. Máte-li k této události pramen, zaznamenat jej můžete kliknutím na ikonu Pramen.  Viz Citace pramenů vašich informací.
8. Kliknutím na ikonu zapíšete adresu události.
9. Kliknutím na ikonu připojíte k události obrázek, zvuk, video nebo jiný soubor.
10. Chcete-li označit tuto událost jako neveřejnou, zaškrtněte tlačítko Neveřejné v pravém dolním rohu okna.  Umožní vám to vyloučit událost z tisku reportů, tvorby webových stránek a exportu databáze.

Úprava události

Změna názvu, popisu, data, místa nebo poznámek existující události:

1. V seznamu událostí označte řádek s událostí, kterou chcete upravit.
2. Klikněte na Upravit napravo od seznamu a objeví se okno Upravit událost.
3. Proveďte požadované změny a klikněte na Uložit.

Úprava seznamu definic událostí
Chcete-li přidat nebo upravit název události v seznamu událostí nebo existující událost odstranit z tohoto seznamu, klikněte na vpravo od pole Událost v oknech Přidat událost nebo Upravit událost pro zobrazení Seznamu událostí.

Přidat do seznamu novou událost:
 
1. Klikněte na Přidat vpravo od seznamu událostí.  Zobrazí se okno Přidat nebo upravit definici události.
2. Zapište název a definici věty nové události a klikněte na Uložit.
3. Klikněte na Zavřít pro návrat do oken Přidat událost nebo Upravit událost.

Odstranit událost ze seznamu:

1. Označte název události, který chcete smazat.
2. Klikněte na Možnosti a z menu vyberte Smazat.  Není-li událost použita v seznamu událostí nějaké osoby, je ze seznamu vymazána.  Je-li událost někde použita, objeví se zpráva a událost není smazána.  Dříve než je událost smazána ze seznamu událostí, musíte odstranit všechny odkazy na tuto událost.  Pro vyhledání všech osob používajících tuto událost klikněte na tlačítko Zobrazit seznam...  

Odstranění události osoby

Odstranění odkazu na událost od aktuální osoby:

1. Na Informační obrazovce označte název události, kterou chcete smazat.
2. Klikněte na tlačítko Možnosti a z nabídky vyberte Smazat událost.  Budete vyzváni k potvrzení vymazání události.

Třídění seznamu událostí
Kliknutím na tlačítko Možnosti napravo od tabulky událostí a výběrem volby Třídění můžete nechat Legacy automaticky přetřídit váš seznam událostí podle názvu událostí nebo data.  Události, které nemají název nebo datum jsou přesunuty na začátek seznamu.

Změna pořadí událostí
Zobrazení pořadí událostí můžete změnit:

1. Označte řádek s událostí, kterou chcete přesunout.
2. Klikněte na šipku nahoru nebo dolů (označené "Nastavit pořadí") v pravém dolním rohu sekce Události ve směru, kam chcete řádek přesunout.

Sloučení názvů událostí v seznamu událostí
Máte-li dva názvy událostí, které chcete sloučit, (např. jste chybně zapsali název), můžete tak snadno učinit:  

1. Označte řádek s událostí, kterou chcete změnit.
2. Klikněte na tlačítko Sloučit označený název události s jiným v seznamu na spodním okraji okna.
3. Označte řádek s událostí, kterou chcete zachovat.
4. Klikněte znovu na totéž tlačítko nyní přejmenované na Označte cílové místo a klikněte na toto tlačítko

Sdílené události
Události můžete sdílet s jinými lidmi.  Např. událost Bydliště můžete sdílet se všemi lidmi, kteří bydlí ve vašem domě.  Událost Křest může být sdílena knězem, který křtil, a kmotry při křtu.  Událost Sčítání lidu může být sdílena mezi všemi lidmi v domácnosti.  Každá osoba, která událost sdílí, může mít svoji určitou roli.  Chcete-li událost sdílet:

1. Zvýrazněte název události, kterou chcete sdílet.
2. Klikněte na tlačítko Sdílet.  Objeví se okno Osoby, které sdílí tuto událost.  Odtud můžete tuto událost sdílet s jinými lidmi.



Je-li událost sdílena více lidmi, ve sloupci pro sdílené události je zobrazena ikona .  V seznamu nahoře si všimněte tří událostí, které jsou sdíleny více lidmi (označené zelenými šipkami).  Přejedete-li nad těmito ikonami myší, objeví se zpráva, která ukazuje, kolik lidí tuto událost sdílí.

Je-li událost v seznamu sdílena od jiné osoby nebo manželství, v poli názvu události je zobrazena modrá šipka.



V seznamu nahoře si všimněte dvou řádků s modrou šipkou na začátku názvu události.  tato šipka označuje, že událost je sdílena od jiné osoby nebo manželství.  Role, kterou aktuální osoba v této události hraje, je ukázána za názvem události.  Jméno osoby, od které je událost sdílena, je ukázáno na začátku sloupce Popis/Místo/Poznámky.

Testy DNA
Legacy umožňuje zaznamenat hodnoty několika různých testů DNA.  Chcete-li přidat (nebo upravit) výsledky testů DNA, klikněte na tlačítko  .  (Viz Záznamy DNA pro více informací.)

Prameny
Prameny vašich informací o dané osobě můžete vždy zaznamenat takže vy nebo někdo jiný je můžete v budoucnu opět vyhledat.  Kliknutím na ikonu Prameny se objeví okno Přiřazené prameny, ve kterém můžete zapsat tyto informace.  Viz Citace pramenů vašich informací, Definovat nebo upravit pramen nebo Citace pramene pro více informací.

Zvýrazněné popisy polí, je-li k údaji připojen pramen
Připojíte-li citaci pramene k nějakým informacím na obrazovce, popisy těchto polí se zvýrazní jinou barvou, takže můžete okamžitě vidět, která informace je dokumentována.  (Viz Nastavení - barvy pro informace o nastavení barev pro zvýraznění.)

Použití schránky pramenů
  Schránka pramenů je funkce,  která významně zvyšuje efektivitu dokumentování informací, které vkládáte do vaší databáze.  Viz Schránka pramenů pro informace o použití této funkce.

Osoba neměla žádný vztah
Pokud víte (nebo si myslíte, že víte), že aktuální osoba během svého života neměla s nikým žádný vztah a nikdy neměla žádné děti, můžete zaškrtnout tlačítko U této osoby není znám žádný vztah a žádné děti.  V liště Manželství na kartě Rodina pak bude napsáno "** Žádné známé vztahy**."  Tato volba může být u osoby zaškrtnuta pouze, není-li k ní připojen žádný partner a nebyly vloženy žádné informace o manželství.

Standardizační kontroly (pouze verze Deluxe)
Do programu bylo přidáno mnoho standardizačních kontrol, které zareagují, jestliže do Informační obrazovky bylo zapsáno něco sporného.  Tyto kontroly byly také přidány do reportu potenciálních problémů.  Seznam problémů, které Legacy kontroluje, najdete na záložce Standardizace v Reportu potenciálních problémů.
Vyloučení této osoby z potenciálních problémů (pouze verze Deluxe)
Osobu můžete vyloučit z ověření určitých problémů a zbylé informace nechat k dispozici pro budoucí kontroly na problémy.  Chcete-li to provést, klikněte na tlačítko Vyloučit z potenciálních problémů a vyberte určité problémy, které chcete vypnout.  (Viz Vyloučit z reportu potenciálních problémů pro další informace.)  Je-li u osoby vybrána některá z podmínek, je na začátku popisku tlačítka zobrazena hvězdička.

Stornování všech změn
Chcete-li zrušit všechny dodatky a změny informací u dané osoby, klikněte na Storno.  Všechny informace se vrátí do stavu, kdy bylo toto okno naposledy zobrazeno.

Panel nástrojů
Jsou-li některé z ikon zabarveny (mimo Kalendář), byly do těchto sekcí vloženy nějaké informace.  Na panelu nástrojů naleznete následující tlačítka:

Alternativní jména
Pomocí ikony Alternativní jméno můžete zapsat alternativní jméno osoby (jméno, pod kterým tato osoba byla také známa). Může to být např. přezdívka nebo jiný tvar jména či příjmení. Viz Alternativní jména pro více informací.

Adresa
Kliknutím na ikonu Adresa přidáte nebo upravíte adresu.  Viz Adresy pro více informací.

Poznámky
Kliknutím na ikonu Poznámky nebo stisknutím F5 můžete přidat nebo upravit obecné, badatelské nebo lékařské poznámky.  Viz Poznámky pro více informací.

Prameny
Pomocí ikony Prameny se zobrazí Seznam přiřazených pramenů.  Viz Citace pramenů vašich informací pro mnohem více.

Obrázky (a jiná média)
Kliknutím na ikonu Obrázky zobrazíte Mediální galerii.  Poté můžete přidat nebo upravit obrázky, zvuky, video a jiné soubory.  Viz Mediální galerie pro více informací.

Kalendář
Použít můžete vestavěný kalendář , který vám pomůže s vyplněním polí kalendářních dat.  Klikněte na ikonu Kalendář.  (Viz Výběr datumů z kalendáře pro více informací.)

Seznam úkolů
Kliknutím na ikonu Úkoly můžete zapsat nebo upravit badatelské úkoly pro danou osobu.  Viz Seznam úkolů pro více informací.

CJKSpd
Pokud máte zapnuté zobrazení CJKSpd informací, kliknutí na ikonu CJKSpd zobrazí obrazovku Obřady CJKSpd, ve které můžete přidat nebo upravit informace o obřadech.  Viz Informace o obřadech CJKSpd pro více informací.  (Souhrn informací CJKSpd je zobrazen v jednom řádku pod tabulkou Události/Fakta.)

Hashtagy
Kliknutím na ikonu Hashtagy můžete přidat nebo změnit skupinu hashtagů, které jsou připojeny k osobě. Viz Hashtagy pro více informací.

Nastavení ochrany údajů pro osoby
Pokud byste chtěli vyloučit informace nebo vyloučit tuto osobu z reportů, exportu a webových stránek, klikněte na tlačítko Ochrana údajů v pravém dolním rohu.  Všechny reporty, exporty a tvorba webových stránek mají možnost začlenit nebo vyloučit osoby označené jako Neveřejné a Neviditelné.  Informace o neveřejných osobách nejsou standardně exportovány do GEDCOM souborů, je tu však možnost, je-li potřeba, tyto osoby vložit.  Neviditelné osoby jsou vyloučeny z reportů a exportů, ale je zde také možnost k přepsání této volby, chcete-li tak učinit.  Viz Nastavení ochrany údajů pro více informací.

Opakující se pole
Program legacy má funkci Opakování.  Ve všech vstupních polích informační obrazovky mimo pole Referenční číslo a AFN můžete kliknout na Opakovat na obrazovce dole a vloží se sem obsah téhož pole z naposledy uloženého záznamu.  Obsahuje-li již aktuální pole nějaký záznam, který by měl být přepsán, Legacy si vyžádá potvrzení tohoto přepsání.  Stisknutí F8 nebo Alt-R nebo Ctrl-R pracuje stejným způsobem, stejně jako kliknutí na popisek vlevo od každého pole, jako je "Narození", "Úmrtí" nebo "v".  Tato funkce vám umožní rychle zadávat periodicky se opakující informace.  (Pravé tlačítko myši ve verzi Legacy Deluxe má ještě další funkce).

Zapamatování sídel
Legacy udržuje seznam deseti posledních zápisů, které jste provedli v různých polích týkajících se sídel.  Tento seznam zobrazíte kliknutím pravým tlačítkem myši na popisek pole sídla (vlevo od tohoto pole.)  Kliknutím levým tlačítkem myši na některý zápis v tomto seznamu jej přenese do pole.  Chcete-li zapamatovaný seznam vymazat, klikněte na (Vyčistit všechna zapamatovaná sídla) na konci seznamu.

Pro urychlení zápisu vašich údajů můžete také "kopírovat a vložit" tři zvláštní sídla.  V jakémkoli poli sídla si Legacy po stisknutí Ctrl-F9 zapamatuje obsah tohoto pole.  Stisknete-li v dalším poli F9, Legacy do tohoto pole umístí zapamatovaný obsah.  Tímto způsobem si může program zapamatovat až čtyři sídla; pomocí každé z kláves Ctrl-F9, Ctrl-F10, Ctrl-F11 a Ctrl-F12 si zapamatuje jedno sídlo. Použitím  F9, F10, F11 nebo F12 zapamatovaná data vložíte do pole.  Toto je velmi užitečné při vkládání záznamů, kdy se vše událo na jednom místě.  Tyto klávesové zkratky jsou aktivní v obrazovkách Informace, Události a Manželství.

Uložení
Pokud jste zapsali prostřednictvím Informační obrazovky všechny vaše informace, kliknutím na Uložit uložíte záznam na disk a vrátíte se na předchozí obrazovku.

K Informačnímu oknu se dostanete kliknutím na Manžela nebo Manželku na kartě Rodina, nebo pravým kliknutím na osobu a výběrem Upravit..., nebo volbou upravit Manžela nebo manželku z nabídku Upravit.

Další informace a funkce na obrazovce informace o osobě

Informace o věku
Podél pravé strany informační obrazovky na konci řádků Narození, Křest, Úmrtí a Pohřben jsou zobrazena čísla znázorňující věk.  Číslo pro pole narození je počet let od narození osoby.  Další čísla udávají věk, ve kterém se událost stala.  (Pokud vás věk u narození obtěžuje, můžete jej vypnout kliknutím pravým tlačítkem myši na něj.  Zapnete jej opětovným pravým kliknutím tlačítkem myši.)

Speciální znaky
Při vkládání informací Legacy nabízí funkci, která poskytuje pomoc k rychlému vložení mezinárodních znaků - lištu znaků.  Umožní vám rychle vložit znaky z jiných jazyků, které nejsou součástí vaší standardní klávesnice.  (Viz Speciální znaky pro informace, jak tyto znaky nastavit a změnit.)

Značky
Osoby nebo manželství můžete opatřit z různých důvodů značkou. (Viz Značkování záznamů pro více informací a užitečné příklady.)

(Chcete-li používat v Legacy funkci Značkování, musíte mít nejprve tuto možnost zapnutou.  Provedete to na záložce Obecné na obrazovce Možnosti > Nastavení.  Viz Nastavení - obecné nastavení pro více informací.)

9-1034 : 50411