Obsah - Index - Předchozí - Další


Základy grafických formátů


Základy grafických formátů 

James P. Terry


Pro začátečníky může být obtížné vybrat při skenování nebo úpravě obrázků správný grafický formát, rozlišení, velikost a kompresi. Právě "nevím" je často výsledkem ohromných grafických souborů, které zabírají velké místo na disku, spotřebovávají systémovou paměť (RAM), velmi dlouho se načítají nebo je vůbec nelze v Legacy zobrazit nebo vytisknout.
Legacy podporuje 26 grafických formátů: BMP, CALS, DCX, EPS, GEM IMG, GIF, HALO CUT, ICO, IFF, IOCA, JPEG, LASERVIEW, MACPAINT, MSP, PCX, PNG, PSG, PCD, PICT, XPM-X, RAST, TARGA, TIFF, WMF, WPG a XBM-X.  Následující diskuze se věnuje formátům BMP, GIF, JPEG, PNG a TIFF, které jsou všeobecně považovány za základní grafické formáty.
Grafické formáty
Prvním faktorem, o kterém je třeba při skenování nebo úpravě obrázku uvažovat, je formát souboru. Formát souboru je určitý způsob, kterým jsou obrázkové informace vytvořeny a digitálně uloženy. Formát, který vyberete, by měl odpovídat zamýšlenému použití obrázku při dosažení optimální kvality s minimální velikostí. Např. webové prohlížeče podporují pouze obrázky JPEG (.jpg), Graphic Interchange Format (.gif.) a Portable Network Graphic (.png). To znamená, že byste obrázek neměli skenovat a uložit jako TIFF (.tif) nebo Bitmapu (.bmp), pokud skutečně zamýšlíte, že jej mají lidé prohlížet na internetu. (Ano, Legacy při vytváření webových stránek převede TIFF a Bitmapu na JPEG, ale potom skončíte se stejným obrázkem ve dvou formátech.) Zde jsou základní formáty a jejich použití:
BMP (Bitmapa)
BMP je výchozím grafickým formátem ve Windows. BMP může znázornit jednobarevnou kresbu, šedou škálu nebo True Color. Formát BMP by neměl být používán pro webové stránky a pro archivaci obrázků by měl byý použit pouze plnobarevný mód. Soubory BMP jsou obvykle velmi veliké. Pro obrázky Windows BMP je k dispozici komprese RLE. Pro archivaci obrázků se dává přednost formátu TIFF. Legacy rozpozná všechny varianty formátu BMP.
GIF (Graphics Interchange Format)
GIF je běžným grafickým formátem pro kresby na internetu, který mají plnobarevné velké plochy nebo transparentní pozadí nebo které jsou animovány. GIF obsahuje informace komprimované do relativně malého formátu souboru. To proto, že obrázky GIF jsou omezeny na 256 barev (8 bitů). Černobílé fotografie a fotografie, které mají paletu méně než 256 barev, mohou však být ve formátu GIF uloženy bez problémů. (JPEG má v současné době přednost před GIF jako formát pro obrázky s více než 256 barvami.) Pro formát GIF je k dispozici komprese LZW. 
TIFF (Tagged Image File Format)
TIFF je formát pro ukládání rastrové grafiky, který obsahuje vysokou úroveň informací o každém bitu nebo pixelu. Obrázky TIFF mohou mít několik variant: jednobarevné, 8-0bitové nebo 24-bitové. Formát TIFF navíc podporuje průhlednost. Tento formát byl vyvinut pro publikační aplkace pro Macintosh a PC/Windows, jako jsou Adobe PageMaker a QuarkExpress. Vaše obrázky uložte jako TIFF, pokud je zamýšlíte publikovat v tištěné formě. TIFF je také upřednostňován jako formát pro archivační účely; vytváří však velmi veliké soubory.
Formát TIFF podporuje několik kompresních metod, včetně JPEG a LZW, ale při archivování se vyhněte ztrátové kompresní metodě JPEG. Legacy rozpozná všechny varianty TIFF s výjimkou souborů s kompresí LZW.
PNG (Portable Network Graphic)
PNG dobrá volba pro archivování obrázků, protože využívá bezeztrátovou kompresní metodu a podporuje až 48-0bitovou True Color. Ve 24-bitových obrázcích True Color podporuje PNG průhlednost a uvažuje se o něm, jako o případné náhradě patentovaného formátu GIF, který je vlastněn společností Compuserve. Důležitou výhodou formátu PNG je, že obrázky obsahují informaci o gamma korekci, která pomáhá obrázkům udržet stejný jas na různých monitorech a tiskárnách. Pokud vaše obrázky vypadají dobře na obrazovce, ale jsou vytištěny příliš tmavě, zkuste použít formát PNG.
Formát PNG získává na webu rychle popularitu a je kompatibilní s většinou současných verzí webových prohlížečů. Protože soubory PNG jsou bezeztrátové, nedochází při kompresi obrázku ke zhoršení kvality. Formát PNG vytváří větší soubory než jeho protějšky JPEG nebo GIF. Legacy formát PNG rozpozná.
JPEG (Joint Photographic Experts Group)
JPEG je grafický formát, který zkomprimuje až 16 miliónů barev (True Color) v obrázku na relativně malý soubor.  Ačkoli JPEG může dosáhnout mnohem větší komprese než jiné metody, obrázky mohou utrpět znatelnou ztrátu kvality. JPEG je na internetu preferovaný formát pro barevné fotografie.

Rozlišení obrazu
Druhým faktorem, o kterém je třeba při skenování nebo úpravě obrázku uvažovat, je rozlišení obrazu. Následující tabulka ukazuje typické velikosti souborů, jejichž základem je  24-bitová Tru Color fotografie skenovaná ve 100% měřítku ve třech různých rozlišeních. (Vaše aktuální velikosti souborů mohou být různé.)

Účel a rozlišení (dots per inch) Velikost fotografie: 4X5" Velikost fotografie: 5X7" Velikost fotografie: 8X10" 

Zobrazení na obrazovce: 72 dpi 0,30 MB 0,53 MB  1,39 MB 

Tisk: 300 dpi 5,15 MB 9,01 MB 24,10 MB 

Archivace/Editace: 600 dpi 20,60 MB 36,10 MB 96,30 MB 


Jak můžete z tabulky vidět, čím vyšší je rozlišení, tím větší je velikost souboru. Různá rozlišení závisí na aplikacích obrázků. Aplikace obrázků mohou být obecně rozděleny do tří základních kategorií: zobrazení na obrazovce (včetně obrázků na webu a emailových příloh), tisk a archivaci/editaci.
Obrázek naskenovaný v měřítku 100% v rozlišení 72 nebo 75 dpi se na obrazovce zobrazí ve velikosti odpovídající téměř původní velikosti obrázku, protože monitory zobrazují typicky v rozlišení 72 dpi. Obrázek naskenovaný v měřítku 100% v rozlišení 300 dpi bude vytištěn ve velikosti odpovídající téměř původní velikosti obrázku, protože většina tiskáren tiskne v rozlišení 300 dpi. Výjimkou je, když skenujete malý obrázek nebo obrázky, které chcete upravovat. V těchto případech skenujte v rozlišení 600 dpi nebo vyšším. Většina grafických programů vám umožní obrázek různými způsoby vyříznout a zvětšit a rovněž změnit rozlišení a obrázek uložit ve formátu podle vaší potřeby. Při práci s obrázkem v rozlišení 600 dpi a větším dojde v konečném výsledku pouze k malé ztrátě detailů.
Podívejte se na následující tabulku, která uvádí souhrn obvyklých aplikací obrázků a k nim předpokládaných formátů:

Aplikace Doporučené formáty 

Tisk .tif, .bmp, .png 

Zobrazení na monitoru  .tif, .bmp, .png, .jpg, .gif 

Webové stránky .jpg, .gif, .png 

Emailové přílohy .jpg, .gif 

OCR a FAX .tif 

Pre-Press .tif, .bmp, .png 

Úprava, zvětšení a zmenšení .tif, .bmp, .png 

Archivace .tif, .bmp, .png 

Velikost obrazu
Třetím faktorem, který je třeba brát v úvahu, je velikost obrazu v bodech na palec (dots per inch nebo dpi.)  (Uvažujme, že dpi je totéž co pixel). Např. vkládáme-li obrázky do webových stránek, Legacy nabízí velikost obrázku jako malou, střední a velkou. Velké obrázky zobrazí na šířku 200 pixelů. Jestliže nejsou jiné faktory, můžete chtít obrázky zmenšit na šířku 200 pixelů. Proč načítat obrázek 600 pixelů široký, když se menší obrázek načte rychleji, a zaplní méně místa na disku? Na druhé straně obrázek, který je příliš malý, při "rozšíření" na větší velikost vypadá jako mozaika (rozložený na pixely). Při skenování větších obrázků, např. fotografií 8x10", zkuste nastavit měřítko na 50% nebo méně. Pokud navíc plánujete umístění obrázku na web, uvědomte si, jak budou vaše obrázky vypadat na monitoru, kde je k dispozici pouze nejnižší rozlišení, které je 640 X 480 pixelů a rozměry vašeho obrázku uzpůsobte těmto omezením.
Komprese obrazu
Čtvrtým faktorem, který je třeba brát v úvahu, je komprese souboru obrazu. Komprese je způsob "stěsnání" obrazu z důvodu zmenšení velikosti souboru. Pro kompresi digitálních obrazů jsou dvě základní přístupy. První přístup bývá nazýván bezeztrátová komprese, protože uložený obraz nejvíce odpovídá původnímu vzezření obrázku. Druhý přístup bývá nazýván ztrátová komprese a k redukci velikosti souboru používá komplexní matematické vzorce. Výsledkem je výrazně zmenšený soubor na úkor určité ztráty obrazových informací. Mezi kompresní metody patří:
Komprese JPEG
JPEG je ztrátová kompresní metoda, která eliminuje opakující se obrazová data nebo vizuální informace lidským okem nepostřehnutelné. Tato metoda byla vyvinuta fotografickými experty, kteří chtěli dosáhnout mnohem větší komprese než jinými metodami. Skenované obrázky jednou uložené jako JPEG by neměly být znovu uloženy, protože by se mohlo objevit jejich viditelné znehodnocení. Kompresní poměr může být navíc změněn uživatelem, avšak komprese větší než 20 procent se nedoporučuje, protože se může objevit patrné znehodnocení obrazu.
LZW (Lempel-Zif-Welch)
Komprese LZW neztrácí během komprese data a tak poskytuje přesnou reprodukci původního obrazu. Je nejlepší pro uchování všech obrazových dat a dosažení bezeztrátové komprese, ale nedosahuje takových kompresních poměrů jako JPEG. LZW je dostupná pro obrázky jednobarevné, v odstínech šedi i plnobarevné, ale poměr komprese nelze změnit.
RLE (Run Length Encoding)
Spojuje počet s hodnotou pixelu. Např. v čísle 250 následovaném číselnou hodnotou pro modrou je zakódován řádek 250 modrých pixelů. RLE dává dobrý kompresní poměr pro obrazy, které mají velké bloky konzistentních barev.
Souhrn
Pokud lépe porozumíte možnostem obrázkových formátů, rozlišení, velikosti a kompresi, měli byste být lépe vybaveni pro skenování a úpravu obrázků, abyste dosáhli optimální kvalitu obrázků s minimální velikostí souboru. Takové obrázky vám pomohou ušetřit místo na disku, vyhnout se obrázkům, které vám zaplní operační paměť počítače a snížit čas pro načtení obrázků na web nebo poslání jako přílohy emailové zprávy. Mnoho štěstí!


9-0517