Obsah - Index - Předchozí - Další


Formátování textu


Používáte-li Legacy ve verzi Deluxe, můžete snadno formátovat jakýkoli text, takže může být zobrazen a vytištěn tučně, kurzívou, podtržen nebo s horním indexem.  (Uživatelé verze Standard musí vložit formátovací kódy.  Viz Uživatelé verze Standard níže.)  Toto formátování může být přidáno k poznámkám, jménům, sídlům a dalším textům v programu.  Formátování je cenné při vytváření výstupů do HTML a RTF.  Při tisku do textového souboru je formátování odstraněno.

Formátování lze přidat pomocí zvýraznění textu, který chcete formátovat, a kliknutím na jedno z formátovacích tlačítek (nebo stisknutím odpovídající klávesové zkratky).  Zde jsou dostupná tlačítka:

  Bold (tučně, můžete také použít Ctrl-B jako klávesovou zkratku)
  Italic (kurzíva, Ctrl-I)
  Underline (podtržené, Ctrl-U)
  Superscript (horní index, Ctrl-S)

Formátovaný text se změní přímo na obrazovce.  Formátování je pak použito při tisku reportů a tvorbě webových stránek.

Pozn.:  Starší verze Legacy používaly pro dosažení stejného výsledku vložení kódů.  Následující tabulka ukazuje kódy, které byly používány:

Styl písma Počáteční kód Koncový kód 
Bold   «b» «/b» 
Italic «i» «/i» 
Underline «u» «/u» 
Superscript «sup» «/sup» 

Při zobrazení ve verzi Deluxe jsou tyto kódy automaticky převedeny do příslušného formátu.

Uživatelé verze Standard

Pokud používáte Legacy ve verzi Deluxe a někdo vám pošle soubor s formátovaným textem, budou na obrazovce zobrazeny místo aktuálního formátování tyto kódy.  Aby mohli formátovat text, musí uživatelé verze Standard tyto kódy ručně zapsat do textu.  Formátovací tlačítka jsou však k dispozici pouze ve verzi Deluxe. 

Text, který chcete formátovat, musíte vložit mezi počáteční a koncový kód.  

Příklad: Slovo «b»tučně«/b» bude takto vytištěno.  
Výstup:  Slovo tučně bude takto vytištěno.  

Příklad:  «i»Tato celá věta je kurzívou.«/i»   
VýstupTato celá věta je kurzívou.

Příklad:  V jedné větě můžete použít různé kódy, takže kus věty budete mít «b»tučně«/b», «i»kurzívou«/i», «u»podtrženě«/u» a «sup»horním indexem«/sup».
Výstup:  V jedné větě můžete použít různé kódy, takže kus věty budete mít tučně, kurzívou, podtrženě a horním indexem.

Příklad:  Kódy můžete kombinovat a výsledkem jsou vícenásobný efekt. Jako «b»«u»tučně podtrženo«/u»«/b» nebo «sup»«i»horní index kurzívou«/i»«/sup» nebo «b»«u»«sup»«i»kombinace všech čtyř«/i»«/sup»«/u»«/b».
Výstup:  Kódy můžete kombinovat a výsledkem jsou vícenásobný efekt. Jako tučně podtrženo or horní index kurzívou nebo kombinace všech čtyř.  (horní index nelze v souboru nápovědy zobrazit, ale ve výstupu z Legacy se objeví.)

Příklad:  «i»Kódy «b»mohou «u»být«/u» vkládány«/b» dovnitř každého«/i».
VýstupKódy mohou být vkládány dovnitř každého.

Jak lze vložit tyto závorky (ve verzi Standard)

Dva způsoby zápisu levých a pravých dvojitých lomených závorek.

Ručně
ASCII kód pro levou závorku je 0171.  Musíte zmáčknout klávesu Alt, poté zapsat na numerické klávesnici 0171 a pak uvolnit klávesu Alt.  (Nelze použít klávesy na horním okraji klávesnice.)  ASCII kód pro pravou závorku je 0187.  Pro příležitostné formátování to stačí, ale při častějším použití se tento způsob stane zdlouhavým.

Použití lišty znaků
Tyto dva znaky (levou a pravou dvojitou lomenou závorku) můžete načíst na lištu znaků a pak na ně pouze klikat.  (Viz Speciální znaky pro instrukce, jak znaky načíst.)

Proč Legacy tyto závorky používá?
Proč nepoužívá jednoduché lomené závorky jako < a >?  Důvodem je to, že lidé tyto závorky často používají při svém normálním psaní.  Odhadovaná data bývají umístěna do lomených závorek.  Textové procesory a prohlížeče se snadno spletou a tyto vaše závorky považují za skutečné formátovací kódy.  Někdy dokonce způsobí předčasné ukončení programu.  Legacy v závislosti na výstupu, který je vytvářen, převede dvojité lomené závorky na správné kódy.  Jednoduché lomené závorky jsou považovány za prosté znaky a ne za formátovací kódy.

Další klávesové zkratky, které jsou k dispozici při editování poznámek ve verzi Deluxe:

Ctrl-B Zvýrazní tučně znaky nebo text vybrané tažením myši.  Není-li nic vybráno, zmáčknutím Alt-B se zapne mód tučného písma, takže další vkládaný text bude zvýrazněn tučně.
Ctrl-I Zvýrazní kurzívou znaky nebo text vybrané tažením myši.  Není-li nic vybráno, zmáčknutím Alt-I se zapne mód kurzívy, takže další vkládaný text bude zvýrazněn kurzívou.
Ctrl-U Podtrhne znaky nebo text vybrané tažením myši.  Není-li nic vybráno, zmáčknutím Alt-U se zapne mód podtržení textu, takže další vkládaný text bude zvýrazněn podtržením.
Ctrl-S Znaky nebo text vybrané tažením myši převede na horní index.  Není-li nic vybráno, zmáčknutím Alt-S se zapne mód horního indexu, takže další vkládaný text bude převeden na horní index.
Ctrl-F Otevře se dialogové okno Najít, pomocí kterého můžete prohledat text poznámky.
Ctrl-C Vybraný text bude zkopírován do schránky Windows.
Ctrl-X Vybraný text bude vyjmut z pole poznámky a umístěn do schránky Windows.
Ctrl-V Text ze schránky Windows bude vložen na aktuální pozici v poli poznámky.
Ctrl-T Do poznámky bude vložen znak tabelátoru.  (Použití znaků tabelátoru pro seřazení textu do sloupců se neprojeví při tisku reportu.)
F3 Pokračuje se ve vyhledání dalšího odpovídajícího textu po zahájení hledání pomocí Ctrl-F.
Ctrl-Z Zpět.  Odstraní se text, který byl vložen v čase od posledního uložení poznámky.  Pokud je text, který má být odstraněn, delší než 20 znaků, Legacy si vyžádá potvrzení smazání textu.  (Není nic horšího než, když po zapsání několika odstavců informací omylem stisknete Ctrl-Z a vše zmizí...)
F6 Objeví se mapa znaků, pomocí které můžete vybrat a do poznámky vložit speciální znaky.  Lže to využít k výběru znaků, které nejsou na vaší klávesnici.
F7 Spustí se kontrola pravopisu.
Ctrl-P Označený text uzavře do znaků [[ a ]], čímž se tento text stane důvěrným.



9-0142