Sčítání lidu podle Family Search

Jak zapisovat a evidovat data.
Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Sčítání lidu podle Family Search

Příspěvekod Falt » 26 kvě 2019 14:19

Potřeboval jsem si v Legacy opravit citace, které souvisejí s úředním sčítáním lidu. Zadával jsem data před několika lety a potíž byla v tom, že se mi nezdařilo je nalézt v okresních archivech, ale ve Family Search. A nevěděl jsem si tehdy rady, jak naložit s odkazy na webové stránky. FS nabízí několik desítek provedených sčítání lidu, uspořádanou po okresech

FS-Census_Czech_Republic.jpg
nabídka sčítání lidu ve FS - podle okresů
FS-Census_Czech_Republic.jpg (250.23 KiB) Zobrazeno 11463 x

Systém zápisu jsem převzal z příspěvku viewtopic.php?f=16&t=190&p=290&hilit=Typ+s%C4%8D%C3%ADt%C3%A1n%C3%AD+lidu#p290 a mírně modifikoval. Kde byly k dispozici Sčítací lístky, vzal jsem také do hry. Potíž nastala se skeny sčítacích archů. Pokud si pořídím kopii sčítacího archu na stránce FS, nabídne se mi kvalitní kopie ve formátu JPG. Tu už není problém upravit, aby byla perfektně čitelná. Ale potíž je v tom, že obrazový soubor bude mít okolo 3,5 MB i více. A takto obrovské soubory nechci nahrávat na web, dodržuji velikost do 800 kB. Jak z konopí?

Rozhodl jsem se pro kompromis - pořízení dvou sad kopií sčítacího archu. Jedné dokonalé, ze které opisuji podrobnosti do Legacy a druhé podstatně hůře čitelné, ale vyhovující velikostí, kterou umístím na webové stránky jako ilustraci.

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Sčítání lidu podle Family Search

Příspěvekod Falt » 12 dub 2021 21:42

Všiml jsem si svého starého příspěvku. Dnes již používám odlišnou praxi. Stránku se sčítacím archem z FamilySearch ukládám do Legacy k citovanému pramenu, jako internetový odkaz v příslušné mediální galerii:

census_Legacy.jpg
zápis citovaného pramene v Legacy
census_Legacy.jpg (93.23 KiB) Zobrazeno 8537 x

Je to výhodné i v TNG, protože tam používám neutrální odkaz:

census-TNG.jpg
zápis citovaného pramene v TNG
census-TNG.jpg (62.28 KiB) Zobrazeno 8537 x

(viz zelená šipka), pod kterým se skrývá konkrétní adresa stránky se sčítacím archem ve FamilySearch.
Touhle metodou ušetřím místo v databázi. :)

Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 732
Registrován: 06 čer 2013 21:37
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Sčítání lidu podle Family Search

Příspěvekod michal » 15 dub 2021 13:00

Používání hypertextových odkazů je v Legacy i v TNG velmi pohodlné. Čas od času však vybuchne bomba: zřizovatel internetových stránek změní adresu (v lepším případě), případně k tomu i celkovou strukturu svého webu (v horším případě). Konkrétně u FamilySearch se tak před pár lety stalo. A systém hypertextových odkazů v Legacy či TNG se zhroutí jako domeček z karet...

Falt
Příspěvky: 405
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Sčítání lidu podle Family Search

Příspěvekod Falt » 20 dub 2021 11:46

Nerad přiznávám, že má Michal ve svém příspěvku naprosto pravdu v tom, že pouhé URL odkazy jsou pro budoucnost velkým rizikem, a že musím proto své postupy revidovat. Napříště sice budu i nadále využívat dobrodiní internetových odkazů, ale pojistím to „po staru“ stažením a uložením snímku sčítacího archu. :geek:


Zpět na “Zadávání údajů”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů