Tisk v TNG – co je dobré vědět

Jednotlivé soubory nápovědy k administrativní sekci TNG a vysvětlující komentáře
Falt
Příspěvky: 402
Registrován: 30 srp 2013 23:48
Kontaktovat uživatele:

Tisk v TNG – co je dobré vědět

Příspěvekod Falt » 20 kvě 2022 20:52

V zásadě jsou dvě možnosti tisku:
1. Tisk přímo pomocí tlačítka Tisk (viz obrázek), který se objevuje nahoře vpravo jak na jednotlivých stránkách TNG, tak i na různých grafech, nejčastěji v kombinaci s další volbou Přidat záložku
Tisk.gif
tlačítko Tisk na stránkách TNG je vpravo nahoře
Tisk.gif (2.01 KiB) Zobrazeno 1000 x

2. Oklikou přes obrázek (kopie části obrazovky, uložení Mapy událostí jako obrázek, uložení vlastního diagramu jako obrázek) a pochopitelně všechny mediální soubory charakteru obrázek
Tisk obrázků je triviální, proto se budeme dále zabývat pouze tlačítkem Tisk.

Jak vlastně funguje tisk v TNG? Jde o vytištění příslušné stránky či obrazovky, ale ne pomocí programu TNG, ale pomocí nástrojů internetového prohlížeče (Firefox, Chrome, Edge). Internetový prohlížeč umístí do záhlaví tištěné stránky internetový odkaz stránky a do zápatí datum, čas a číslo stránky. V nastavení tisku lze tisk záhlaví a zápatí vynechat. Kupodivu mají prohlížeče postup naprosto sjednocený.

Po stisku tlačítka Tisk se objeví možnost výběru tiskárny:
volby_tisku.gif
výběr zařízení pro tisk
volby_tisku.gif (5.76 KiB) Zobrazeno 1000 x

V nabídce se objeví všechny aktivní tiskárny (fax, tisk na papír, tisk do souborů). Pro naše účely jsou zajímavé tiskárny, které dovedou tisknout do souboru PDF anebo přímá volba Uložit jako PDF. Po výběru z nabídky Zařízení pro tisk zbývá zvolit v poli Orientace, zda výstup má být na výšku nebo na šířku, a otevřít nabídku pro Další nastavení. Velikou výhodou je, že vedle nabídek je k dispozici náhled výstupu, ve kterém se změny nastavení okamžitě zobrazují.
dalsi_nastav.gif
další nastavení
dalsi_nastav.gif (8.25 KiB) Zobrazeno 1000 x

Volba Velikost papíru. Podle mých poznatků s jednostránkovými grafy je optimální volba Statement nebo Executive. U volby Měřítko doporučuji volit Přizpůsobit šířce stránky. Volbu okraje doporučuji vyzkoušet, u grafů na 1 stranu se mi osvědčila volba Vlastní a ze všech stran okraj 12,7 mm. Možnosti umožňují volit Vytisknout pozadí např, u grafů se spojnicemi mezi boxy.

Postup je shodný jak pro přímé uložení výstupu do PDF, tak pro tisk do souboru PDF. U vícestránkových výstupů je nezbytné experimentovat, abyste byli s výsledkem spokojeni, obecný návod nelze dát.

Zpět na “Nápověda k TNG”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host